1.Շարունակի՛ր ըստ օրինակի։
3450 | 3451 | 3460 |
7241 | 7242 | 7251 |
1636 | 1637 | 1646 |
6378 | 6379 | 6388 |
2453 | 2454 | 2463 |
2. Լուծի՛ր խնդիրները։
1 հատը | 2 հ | 5 հ | 9 հ | |
մատիտ | 70 դր․ | 140 | 350 | 630 |
վրձին | 300 | 600 | 1500 | 2700 |
սրիչ | 200 | 400 | 1000 | 1800 |
ջրաներկ | 400 | 800 | 2000 | 3600 |
նոթատետր | 2000 | 4000 | 10000 | 18000 |
բառարան | 5000 | 10000 | 25000 | 45000 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա․Երեք մատիտ, չորս սրիչ,մեկ նոթատետր գնելու համար:
Լուծում`
3×70=210
4×200+2000=2800
2800+210=3010
Պատ․՝ 3010 դրամ։
Բ․ Վեց սրիչ, յոթ ջրաներկ,երեք բառարան գնելու համար։
Լուծում՝
6×200=1200
7×400=2800
3×5000=15000
1200+2800+15000=19000
Պատ․՝ 19000 դրամ։
3. Թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
15.200=10000+5000+200=15200
21.610 =20000+1000+600+10=21610
78.004 =70000+8000+4=78004
321.800 =300000+20000+1000+800=321800
425.080 =4000000+20000+5000+80=425080
4.Թվերը գրի՛ր թվանշաններով:
չորս հարյուր հիսունհինգ հազար երկու հարյուր վաթսունութ -455268
երկու հարյուր հիսունվեց հազար ութ հարյուր քսանհինգ -256825
վեց հազար յոթ հարյուր քսանմեկ -6721
քսանվեց հազար ութ հարյուր տասնմեկ -26811
հինգ հազար հինգ հարյուր -5500
տասը հասզար վեց հարյուր ութսունութ -10688
երկու հազար երկու -2002
չորս հազար տասնվեց –4016
5. Լուծի՛ր խնդիրը։
Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը Հայկին, եթե նա գնել է 3 կգ խնձոր, 3 կգ դեղձ, 2 կգ տանձ, 4 կգ սալոր և վաճառողին տվել մեկ հատ 10 000 դրամանոց թղթադրամ:
Անվանումը | 1 կգ-ի արժեքը | |
Խնձոր | 5 x 50 | 250 |
Դեղձ | 4×100+3 x 20 | 460 |
Տանձ | 70 x 4 | 280 |
Սալոր | 5 x 60 + 4 x 10 | 340 |
Լուծում`
3×250=750
3×460=1380
2×280=560
4×340= 1360
750+1380+560+1360=4050
10000-4050=5950
Պատ․՝ 5950 դրամ։